Как да се справим с получена критика и как да дадем градивна обратна връзка?

Справяне с получена критика

Колкото повече се развивате и успявате в живота, толкова повече критика ще срещате. Макар и да е неприятно на моменти, това е добър знак, че се движите в правилната посока. Въпреки че критиката понякога може да изглежда като заяждане или обида, ако не ѝ обърнете внимание, може да изпуснете добра възможност за вашето развитие. В основата на това стои умението да запазите спокойствие. Емоциите ви ще замъглят разума и ще ви попречат да разберете събеседника си. Слушайте внимателно и се опитайте да гледате на думите му по обективен начин.

За да можете да разберете дали критиката е основателна и полезна, задавайте въпроси както към себе си, така и към своя критик. Няколко неща, на които е важно да си отговорите сами са относно самия човек: колко добре го познавате, вярвате ли му, има ли нужните познания в дадената сфера. Може да помолите отсрещната страна да поясни важните моменти и да опише подробно и точно вашите грешки. Докато това се случва, е важно да не се оправдавате или да критикувате. Вашата основна цел е да станете по-добри, а не да се доказвате пред даден човек. Единственият начин това да се случи е да бъдете отворени към критиката.

Ако прецените, че има истина и добро намерение зад думите на вашия критик, го помолете заедно да измислите начини да поправите грешките си. Ако заключите, че е по-скоро опит за заяждане, във всеки един момент можете учтиво да приключите разговора.

Даване на градивна обратна връзка

Даването на конструктивна критика е сложно умение, но ако го овладеете, много ще вдигнете нивото на комуникацията си. На първо място, бъдете искрени в намеренията си. Даването на обратна връзка не е моментът да докажете колко много знаете. Целта на този комуникационен инструмент е да помогнете на някой друг да се подобри. Независимо дали човекът ви е близък или не, трябва преди всичко да се изгради доверие помежду ви.

Първо коментирайте добрите качества и силните му страни в дадената ситуация. Това е лесен начин да отворите съзнанието му към думите си. Част от градивната обратна връзка е да потвърдите нещата, с които събеседникът ви се справя добре, затова не подценявайте този елемент. По време на цялата обратна връзка се стремете да запазите баланса между позитивното и негативното. Ако струпате всички негативи заедно, човекът може дори да прекъсне разговора, понеже се е почувствал нападнат.

За да се уверите, че ще бъдете разбрани, описвайте нещата точно и ясно. Колкото повече детайли дадете на човека, толкова по-лесно ще му бъде да работи върху себе си. Добре е да сте директни, но понякога е по-добре да насочвате събеседника си чрез въпроси. Заменете „Трябваше да го направиш по Х начин“ със „Замислял ли се за начина Х?“.

Когато обстоятелствата позволяват, винаги избирайте да дадете обратната връзка лице в лице. Това е най-сигурният начин да проведете конструктивен разговор, в който да се изясните. Избягвайте текстовите съобщения или имейлите, защото те оставят твърде широко поле за свободна интерпретация и може отсрещната страна да се обиди, дори без да разберете. Последният важен елемент за добра обратна връзка е тя да дойде навреме. Колкото по-близо до въпросното събитие, толкова по-добре. Така за вас ще е по-лесно да сте точни и изчерпателни, а за отсрещната страна – да разбере какво имате предвид.


Какви умения трябва да владее съвременният мъж? Той трябва да бъде едновременно воин и дипломат; майстор на занаятите и учен. Имаме нужда от умения, които използваме всеки ден и други, които държим в задния джоб, за всеки случай. Книгата “101 неща, които всеки мъж трябва да знае” ще ви помогне да развиете важните за съвременния свят качества.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *