Как да поискаме повишение на заплатата си?

Трудите се усилено в работата си, вършите нещата в срок и се справяте добре. Знаете, че има какво още да предложите и гледате нагоре.

Въпросът сега е как да помолим шефа си за повишение. По-конкретно, кой е най-правилният и уважителен начин, по който можете да поискате от работодателя си нова длъжност. В следващите редове ще научите как да разпознаете точния момент и определите стъпките, които може да предприемете, за да започнете обсъждане на повишението с вашия работодател по правилния начин.

Кога се иска повишение?

Повишението е следващата логична стъпка за хора, които успешно се справят с работата си, имат потенциал за развитие и са готови да поемат повече отговорност.

Въпреки че няма идеално време за искане на повишение, то дадени моменти понякога са по-добри от други. Ако наскоро сте имали положителен годишен преглед на работата ви, може да използвате тази възможност, за да обсъдите вашето повишение. Ако обаче вашият работодател наскоро е съкратил служители поради лошо финансово представяне, помислете дали да не изчакате, докато бизнесът тръгне в положителна посока.

Как да процедирате, когато моментът за повишение назрее?

Преценили сте, че правилният момент е настъпил. Ето някои конкретни стъпки, които може да следвате, за да увеличите своите шансове за повишение:

Проучете позицията, за която се борите – работата, на която искате да бъдете повишени, вероятно ще включва различни отговорности и ще изисква различни умения от тези, които имате в момента. Затова е важно първо да проучите новите задължения, за да определите дали сте подходящ за позицията. Един начин да проучите работата е като попитате някой, който вече е на тази позиция за ежедневните му задължения.

Търсете печелившо решение и за двете страни – Винаги се водете от „win-win“ подхода (печалба-печалба). Целта ви не е да „прецакате“ шефа си, а това повишение да бъде плюс както за вас, така и за компанията. С този подход ще имате много по-големи шансове за успех.

Подгответе представянето си – след като имате представа какво ще включва работата, може да подготвите вашата презентация. Това, което има значение за вашия работодател е резултатността, затова съберете убедителна аргументация за стойността, която можете да добавите на новата си позиция. Изтъкнете предишните си работни постижения и ваши умения, които ще бъдат от полза. Където е възможно, използвайте конкретни данни и числа – нищо не говори по-силно от тях.

Нарисувайте ярка картина, като опишете вашите действия, ако бъдете повишени. Така ще го накарате да си ви представи на тази пози- ция, увеличавайки вашите шансове.

Знайте слабостите си – предвидете възможните забележки или притеснения, които вашият работодател може да има относно пригодността ви за позицията, като представите план за това какво ще направите, за да преодолеете настоящите си слабости. Например, ако ви липсва конкретно техническо умение, очертайте как ще работите, за да го придобиете.

След като сте подготвили презентацията си, следва да планирате час с вашия мениджър, за да обсъдите евентуалното ви повишение. Въпреки че най-добрият начин да направите това вероятно е лице в лице, можете също да поискате среща чрез имейл. Още докато уговаряте вашата среща, изяснете че сте готови за следващата стъпка в професионалното си развитие и че бихте искали да обсъдите възможностите за увеличаване на вашите отговорности. Така ще дадете възможност на вашия мениджър също да се подготви.

Ако имате приятелски отношения с вашия работодател, може да се опипа почвата по-непринудено, вместо да насрочвате официална среща, като се загатне за възможността да поемете повече отговорност, докато двамата обядвате или пиете кафе. Ако усетите интерес, насрочете официална среща. Ако обаче не изглежда отворен към идеята, тогава преценете дали да не отложите официалния опит за по-късен етап.

Представете се в най-добра светлина – в деня на срещата е важно да се появите навреме, за да демонстрирате своя професионализъм. По време на срещата трябва да представите презентацията си по ясен и стегнат начин, зачитайки времето на началника си. Не забравяйте обаче, че това е преди всичко разговор, така че бъдете готови за въпроси и подробно обсъждане на детайлите за вашето повишение.

Гледайте напред – По време на срещата или след нея вашият работодател ще ви съобщи решението си. Въпреки че може да е трудно да го изчакате, не забравяйте, че назначаването на правилния човек на дадена позиция е толкова важно за вашия шеф, колкото и повишението за вас. Имайте търпение.

Ако получите работата, тогава, поздравления – справихте се! Сега трябва да се подготвите за прехода, като завършите последните си текущи задачи и подготвите всичко за вашия заместник. Ако не получите повишението или вашият работодател каже, че то е невъзможно към момента, не се отчайвайте. Отхвърлянето може да е обезсърчаващо, но то може да бъде и чудесна възможност да преоцените приоритетите си. В някои случаи може да означава, че просто трябва да работите върху усъвършенстването на набора си от умения и да започнете разговора отново по-късно. В други, може да осъзнаете, че трябва да търсите работа на друго място, за да постигнете професионалните си цели.

Какъвто и да е резултатът, трябва да се гордеете, че сте поели инициативата за контрола над вашата кариерата и да използвате момента като възможност да планирате бъдещето си.


Какви умения трябва да владее съвременният мъж? Той трябва да бъде едновременно воин и дипломат; майстор на занаятите и учен. Имаме нужда от умения, които използваме всеки ден и други, които държим в задния джоб, за всеки случай. Книгата “101 неща, които всеки мъж трябва да знае” ще ви помогне да развиете важните за съвременния свят качества.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *