Гъбите често биват наричани „функционална храна“, т.е. храна, която има потенциално положително въздействие извън обикновеното хранене. От древността насам те са били приемани, както като храна за здраве и дълголетие, така и като лекарство.
Също като отровните животни и насекоми, които изпускат токсини при самозащита, и гъбите правят същото, за да се предпазят от изяждане или завладяване от други форми на живот. Много от съединенията, които те произвеждат за целта, не са вредни за хората, а напротив – действат като естествени антибиотици при консумацията им. Гъбите притежават същата широка гама от витамини и минерали, които си набавяме и от плодовете и зеленчуците.
Хранителни стойности и здравословни ползи
От хранителна гледна точка гъбите предлагат изобилие от аминокиселини – градивните елементи на протеина, необходими за доброто умствено здраве, мускулното развитие, имунния тонус и репликацията на ДНК. Те са богати на хитин, други уникални полизахариди и на уникални антиоксиданти и фибри. Антиоксидантните им съединения защитават ДНК, подпомагат сърдечно-съдовата функция и съдействат за дълголетието.
1.Аминокиселини
Както казахме, гъбите са богати на аминокиселини, които съставят протеините – основния градивен материал на човешкия организъм, отговорен за много повече от мускулната маса и протичането на оптималния метаболизъм. Протеинът е необходим за образуването на ензими, той защитава имунната ни система, участва в образуването на колаген, помага за изчиства- нето на черния дроб и образуването на кръв. Лечебните гъби например изобилстват от незаменими аминокиселини, по-специално аланин, аспарагинова киселина и глутаминова киселина.
2.Фибри
Фибрите са от ключово значение за здравословните нива на холестерола, детоксикацията и чревния баланс. Гъбите са уникални по съдържанието си на фибри, тъй като гъбната стена е изградена от хитин. Това полизахаридно съединение действа именно като неразтворими фибри и подпомага здравето на червата, подобрява микробното разнообразие и осигурява
добри кръвни маркери, като включително може да намали риска от рак на дебелото черво и други заболявания. Гъбите съдържат както разтворими, така и неразтворими фибри. Ето защо те са чудесно допълнение към здравословната диета, като освен всичко друго, ни карат да се чувстваме по-сити за по-дълго време и така подпомагат поддържането на балансирано тегло.
3.Селен
Гъбите са вторият най-добър хранителен източник на селен след бразилските орехи. Селенът е мощен антиоксидант, който предотвратява увреждането на тъканите и клетките и засилва имунната система. Освен това той укрепва косата, ноктите, зъбите и костите. Селенът е и ключов минерал за здравето на щитовидната жлеза, добрия метаболизъм и производството на глутатион. Той също действа като антиоксидант.
4.Антиоксиданти
Свободните радикали причиняват увреждане на ДНК клетките в нашето тяло. Те се образуват от редица фактори, като токсините, UV слънчевата светлина, възпаленията, замърсяването на въздуха и тютюнопушенето. Гъбите съдържат антиоксидантни съединения, които издирват свободните радикали и ги премахват от телата ни. Това намалява нивото на оксидативния стрес и щетите нанесени на нашите клетки и ДНК. По-специално гъбите съдържат огромни количества антиоксиданти глутатион и ерготионеин.
5.Бета-глюкан
Всички гъби съдържат големи количества бета-глюкан. Този природен полизахарид стимулира имунната система и може да предложи редица други ползи за здравето, включително при алергии, астма, синдром на хроничната умора и др.
6.Полизахариди
Гъбите са богати на широка гама от полизахариди – дълги и сложни вериги от молекули, свързани помежду си. Различните полизахари- ди имат разнообразни ползи, а тези които се намират в гъбите, предлагат широк спектър от свойства, включително противоракови, противодиабетни и антибиотични.
7.Витамин B
Широката гама витамини от групата В в гъбите съдействат за образуването на червени кръвни клетки. Те помагат и на тялото да абсорбира по-добре енергията от други храни. В-витамините са важни за здравето на мозъка, а на бременните жени се препоръчва да приемат фолиева киселина, която се съдържа и в гъбите.
8.Витамин D
Интересно е, че гъбите увеличават концентрацията си на витамин D, когато са изложени на слънчева светлина – също като при хората. Всъщност те са единственият естествен растителен източник на този важен витамин. Например 50 г от гъбите майтаке набавят де- ветдесет и четири процента от необходимата на човека дневна доза от него, а гъбите шийтаке – дванадесет процента.
9.Холин
Гъбите съдържат важното хранително вещество холин. То се среща във високи концентрации и в яйцата, мидите, черния дроб и други. Този елемент е важен за способността на мозъка да учи и помни, той подсигурява добрия сън и работата на мускулите.
10.Енергия
Гъбите съдържат съединения, които засилват способността на кръвните клетки да пренасят и увеличават производството на енергия в мускулите. Те възпрепятстват натрупването на млечна киселина и спомагат за по-бързото ѝ изчистване от организма. Гъбите улесняват и по-бързото възстановяване след тренировка.
Кои са лечебните свойства на гъбите? Каква е историята им и как можем да си ги отгледаме вкъщи? Книгата ,,Тайният свят на гъбите” ни помага да научим всичко важно и интересно за различните сортове гъби.