10 правила за по-бързо учене

Независимо дали искате да научите нов предмет, да придобиете ново умение или просто да подобрите тези, които вече имате, тези 10 техники ще ви дадат рамката, от която се нуждаете, за да постигнете майсторство.

1. Изхвърлете стила си на обучение

Визуален ученик ли сте? Или вашият стил на обучение е кинестетичен или слухов? Ще ви кажа една тайна: вие не сте нито един от тях.

Колкото и да ни се иска да вярваме, че учим по-добре в определен стил, истината е, че това има малко влияние върху способността ни да учим.

Например, ако се опитвате да научите нов език, не четете просто учебника. Гледайте телевизионни предавания, слушайте музика и разговаряйте с хора, които говорят този език като майчин.

В епоха, в която всичко е достъпно с едно натискане на бутон, има много начини да се научите. Ключът е да взаимодействате с информацията. Използването на множество източници ще ви помогне с това. Не се придържайте само към книгите – събирайте и подходящи видеоклипове, подкасти, филми и блогове.

2. Направете ученето смислено

Една от основните причини, поради които „стиловете на учене“ не работят, е, че научаваме нещата от гледна точка на значението. Намирането на смисъл в нашето учене е ключът.

Всички учим различни факти и цифри в училище, но колко от тях всъщност помним? Само информацията, която е била значима за нас, която сме успели да свържем със собствения си живот и преживявания.

Ако се опитате да се принудите просто да запомните случайни факти, вероятно ще ги забравите. Спомняте ли си всички онези моменти, когато сте се опитвали да запомните формули, без да разбирате тяхната уместност? За да задържите вниманието си, важно е да създадете връзки в реалния живот и да видите как нещата се вписват в по-широката схема на света.

3. Учене чрез действие

Хората сме любопитни по природа и учим най-добре, когато изпълняваме задачите, които се опитваме да научим. Без значение колко добри са били оценките ни в училище, по- голямата част от нашето обучение се извършва, след като влезем на работното място и започнем да прилагаме наученото.

Да приемем, че се опитвате да научите Маркетинг. Не инвестирайте цялото си време в изучаване на жаргона и теорията – потопете се възможно най-скоро в практика, за да овладеете умението чрез опити и грешки. Започнете блог. Напишете няколко мнения. Разберете сами кое работи и кое не. Колкото повече го правите, толкова повече научавате.

Още по-добре, изградете нови навици, за да наложите новите си умения. Започнете с малко и се възнаградете, за да започнете да изграждате модел на поведение, който ще затвърди това, което научавате.

4. Стъпете на раменете на титаните

Бъдещите писатели често чуват, че най- добрият начин да пишат по-добре е като четат много книги, особено класиката. Защо? Защото ще научат много повече, като изучават стиловете на писане на велики писатели, отколкото като вземат курс по писане.

Нека задълбаем още една стъпка. Въпреки че изучаването на великите е от съществено значение, то е по-скоро пасивно упражнение. За да спечелите от него, трябва да приложите това учене и в собствената си работа.

Един от начините да направите това е да имитирате експерти, докато в крайна сметка развиете свой собствен стил и техника. Бенджамин Франклин се е научил да пише по този начин. Той е четял списания, които след това се е опитвал да препише по спомен, без да гледа. След като е бил готов, е сравнявал двете писания, за да види какво му липсва и къде може да се подобри.

Тази форма на обучение може да се приложи към всяко умение, било то писане, говорене на друг език или дори спорт. Сравнете работата си с тази на експерти във вашата област и ще забележите области, които се нуждаят от подобрение. След това се върнете към стъпка 3 и продължете да упражнявате уменията си. Ще забележите разликата.

5. Разпределена практика

Този метод включва разпространение на множество практики по дадена тема за определен период от време. Използването на кратки, разпределени учебни сесии ще насърчи смисленото учене, за разлика от дългите „сесии на натрупване“, които насърчават ученето наизуст. Първата стъпка е да си водите задълбочени бележки, докато темата се обсъжда. След това отделете няколко минути, за да прегледате бележките си, като направите каквито и да било допълнения или промени, за да добавите подробности и да гарантирате точност.

Направете това бързо, веднъж или два пъти след всеки клас или период на обучение. С течение на времето можете да започнете да разпределяте сесиите, като започнете от веднъж на ден и в крайна сметка преминете към три пъти седмично. Разпределението на практиката за по-дълъг период от време е много ефективно, защото е по-лесно да правите малки учебни сесии и ще останете мотивирани да продължите да учите без да стигате до burn out.

6. Научете някой друг

Изследванията показват, че тези, които преподават, ускоряват ученето си и затвърждават повече информацията.

Дори само мисълта, че ще трябва да преподавате на някого, може да ви накара да учите по-ефективно. Според изследователите, “Когато учителите се подготвят да преподават, те са склонни да търсят ключови точки и да организират информацията в съгласувана структура. Нашите резултати предполагат, че учениците също се обръщат към тези видове ефективни стратегии за обучение, когато очакват да преподават.”

7. Свържете наученото с нещо, което знаете

Колкото повече можете да свържете нови концепции с идеи, които вече разбирате, толкова по-бързо ще научите новата информация. 

Паметта играе централна роля в способността ни да изпълняваме сложни когнитивни задачи, като например прилагане на знания към проблеми, които не сме срещали преди, и извличане на изводи от вече известни факти. Откривайки начини за вписване на нова информация в съществуващите познания, вие ще намерите допълнителни слоеве от значение в новия материал. Това ще ви помогне да го разберете по-добре и ще можете да го запомните по-точно.

Илон Мъск, основател на Tesla и SpaceX, използва този метод. Когато научавате нови неща, неговият съвет е „да се уверите, че разбирате принципите, т.е. ствола и големите клони, преди да навлезете в листата/подробностите или няма за какво да се придържате“. Когато свързвате новото със старото, вие си давате ментални „кукички“, на които да закачите новото знание.

8. Движете тялото си

Мозъкът е част от тялото. Четенето не е статичен процес, в който ние стоим затворени в стая и четем/слушаме дадена книга/лекция. Тялото ни се нуждае от движение, за да намали нивата на стрес и подобри фокуса.

Едно проучване показва, че редовните упражнения могат да подобрят паметта. Друго проучване от университета Макмастър установило, че периодите на високоинтензивни упражнения са полезни за мозъка: упражненията водят до значителни подобрения в паметта с висока интерференция. 

Движението също води до увеличаване на химикал, наречен BDNF (мозъчен невротрофичен фактор), протеин, който поддържа функцията, растежа и оцеляването на мозъчните клетки.

Така че не само ще се почувствате по- добре, ако тренирате, но и ще подобрите паметта си.

9. Тествайте се постоянно

Редица проучвания показват, че самотестването е изключително ефективен начин за ускоряване на процеса на обучение.

Отчасти това се дължи на създадения допълнителен контекст. Ако се тествате и отговорите неправилно, не само е по-вероятно да запомните правилния отговор, след като го потърсите, но вие също така ще си спомните, че не сте запомнили конкретно нещо правилно.

10. Повторението е майка на знанието

Знаеш ли кое е следващото ниво след перфекционизма? Автоматизацията.

Няма умение на света, което да не се придобива след многократно повторение.

Мозъкът ни създава невронни връзки при всяко повторение на дадено действие, като след всяко следващо, връзките стават все по-силни. Това ни позволява да бъдем буквално роботи в конкретно действие. Това прави майсторството.

Нека видим някои действия от ежедневието ни, в които сме се превърнали в майстори, защото сме ги практикували милиони пъти.

Търкането с четка за зъби, милиони търкания – майсторство.

Храненето с прибори, милиони хапки в устата – майсторство.

Отключването на телефона, стотици пъти на ден – майсторство.

Това са ежедневни действия, които сме повтаряли милиони пъти. Сега си представи какво можеш да постигнеш с действие от кариерата ти, ако ги повториш милион пъти и също така са правилните действия. Създаваш майсторство, което ще ти служи цял живот.


Как да бъдем успешни в бизнеса, живота и любовта? Има ли правила, които можем да спазваме, за да ни върви във всичко? С помощта на книгата ,,100 златни правила за успех в бизнеса, живота и любовта. Дневникът на един успешен човек” ще разберете как можем да се справяме с всичко, с което се захванем.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *